Startup Weekend Nedir?

Anabilim Öğrenci Birliği’nin koordinatörlüğünde düzenlenecek olan, dünyanın önde gelen girişimcilik yarışması Startup Camp’de katılımcılar, üç gün boyunca, oluşturdukları takımlarıyla birlikte, içlerindeki girişimciyi ortaya çıkararak fikirlerini hayata geçirecekler. 

Girişimcilikteki fırsatları görmek ve bu konuda hızlandırılmış bir simülasyonla iş fikrinin temellerini atmak isteyen herkese açık olan etkinlikte katılımcılar, iş modeli yaratma, etkili sunum hazırlama, tasarım, yazılım gibi konularda uzmanlardan birebir mentorluk alacak ve bu eğitimlerle fikirlerini gerçeğe dönüştürme imkânı bulacak. 

Diğer girişimci adaylarıyla eğlenceli bir ortamda tanışma fırsatı da yakalayacak olan katılımcılar, Startup Camp’in ilk gününde, fikirlerini sunacak. Ardından, seçilecek maksimum 10 fikir için, beşer kişilik takımlar oluşturulacak. Sonraki 2 gün boyunca takımlar, mentorların destekleriyle çalışmalarını yürütecek. 

Tüm girişimcilik yarışmaları gibi, “Startup Camp”lerde de en büyük ödül, bu yoğunlaştırılmış program ile kazanılan bilgi, iş fikrini test etme ve ekip çalışması deneyiminin, gelecekte kurulacak girişimler için hazırladığı alt yapıdır. 

Anabilim Eğitim Kurumları organizasyonu ile gerçekleşen bu yarışmada, Jüri önünde sunumlarını yapmalarının ardından kazanan birinci ekibe ödül verilecektir. Katılımcılara katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erecek olan etkinliğin bitiminde katılımcılar, global çapta bir startup ailesinin de parçası haline gelmiş olacaktır.

Kolaylaştırıcılar

Ozan Sönmez
Neşen Yücel

Ozan Sönmez

Ozan, global startuplara yönelik hızlandırıcı programlar tasarlayan, eğitmenlik ve mentorluk yapan bir startup geliştiricisi olmanın yanısıra, kendisi de girişimci ve melek yatırımcıdır. 2021 UC Berkeley Sutardja Center for Entrepreneurship and Technology (SCET) tarafından seçilen ilk Türk Global Inovasyon Büyükelçisi olmuştur. 2020-2021 arasında, Silikon Vadisi menşeli Global Innovation Catalyst’in büyümeden sorumlu yöneticisi olarak görev alan Ozan, Stanford Üniversitesi CPD’nin startup programının kurucu eğitmenlerinden biridir. 2014 yılından bu yana MIT Enterprise Forum Ortadoğu Chapter’ı adına temel girişimcilik programları tasarlayıp, yürütmektedir. 2016-2019 yılları arasında ODTÜ Teknokent’in San Francisco’da kurduğu yatırım şirketinin Genel Müdürlüğünü yapmış ve Global Türk girişimcilerin Silikon Vadisi’nde büyüyerek yatırım yapmalarına destek olmuştur

Mentörler


BELİZ BEDİZ SİNAN

Lead Mentör

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun bir insiyatifi olan dünyaya etki yaratma amacında olan genç liderlerin oluşturduğu Global Shapers Community üyesidir. Global Shapers Ankara Hub’ın kurucu üyesi ve 2017-2018 dönemi yardımcı küratörü, 2018-2019 dönemi küratörüdür.
Girişimcilik ekosisteminde girişimci (öğrenen), mentor (girişimcilerin öğrenmesine ve büyümesine yardımcı) ve startup program tasarlayıcısı ve yöneticisi rollerinde 8 yıldan fazla deneyim sahibidir. Erken aşama yatırım fonunda yatırım koordinatörü olarak startupların yatırım analiz süreçlerinde rol almıştır. ODTÜ TEKNOKENT, UNDP, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlara girişimcilik programları tasarlamış ve yürütmüştür. YellowX Startup ve Inovasyon Danışmanlık Şirketi’nin ortağıdır.
TÜSİAD tarafından yılın en iyi iş fikri sahibi olarak ödüllendirilmiş ve TÜBİTAK, ODTÜ TEKNOKENT, TOBB gibi kurumlardan girişimcilik destekleri ve ödülleri almıştır. ODTÜ Biyoloji bölümü lisans, ODTÜ İşletme (MBA) yüksek lisans mezunudur. Uluslararası Yoga Alliance Sertifikalı Hatha Yoga ve Yoga Terapi Eğitmenidir.

ALPEREN ZEKİ GÖKMEN

Alperen Zeki Gökmen Makine Mühendisliği mezunu olup, girişimcilik ekosisteminde 6 yıldan uzun süredir deneyim sahibidir ve 2 start up kurmuştur. Girişim programları için eğitim içerikleri oluşturulması üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Üretken Akademi’de, lise ve üniversite düzeyinde olan öğrenciler için girişim programı tasarlamış ve yönetmiştir. Founder Institute ve TİM – TEB Girişim Evi adındaki girişim hızlandırıcılarında çeşitli görevlerde bulunarak girişimlere destek vermiştir.

Şu anda, YellowX Startup İnovasyon ve Danışmanlık Şirketi’nde Ürün Geliştirme Uzmanı olarak görevlerine devam etmektedir.

DİĞER MENTÖRLER DAHA SONRA AÇIKLANACAKTIR.

Jüri Üyeleri

Daha sonra açıklanacaktır.

Kurallar

1.Etkinlik yüzyüze olarak gerçekleştirilecektir. 

2.Startup Camp boyunca yarışma sadece takımlar düzeyinde olacaktır. Her katılımcı etkinlikte görev almak için sadece tek bir başvuru yapabilir ve sadece bir takımda yer alabilir. Takımlar en az 3, en fazla 5 katılımcıdan oluşabilir. Aynı takımdan tüm katılımcıların ayrı ayrı kayıt yaptırması gereklidir.

3.Katılımcılar, kendileriyle ilgili tam ve doğru bilgi vermekle yükümlüdürler. Yanlış veya eksik katılımcı kayıt bilgileri, organizasyon ekibi tarafından başvuru iptali ve kazanılacak ödülün iptaline sebep olabilir. Öğrenci katılımcı kontenjanı 55’dir, başvuru sayısının kontenjanı aşması durumunda ön eleme yapılacaktır.  Startup Camp’e katılabilmek için organizasyon ekibi tarafından başvurunun ön eleme sonrası onaylanması ve kabul edilmesi gerekir.

4.Etkinlik için son başvuru tarihi 31 Mart 2023 Cuma günü saat 16.00’dır.

5.Etkinlik sırasında katılımcılar, kendi ekipmanlarını (özellikle bilgisayar, uzatma kablo, çoklu güç çıkışı vs.) ve hazır tutmalıdır.  Her öğrencinin etkinlik için kullanacağı bilgisayarında Microsoft Office ve photoshop programının yüklü olması beklenmektedir.

6.Katılımcılar, yarıştıkları projenin; özgün, özellikle kendisi tarafından ve Startup Camp etkinliği sırasında yaratıldığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Takımlar, projelerin telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarına sahiptirler.

7.Etkinlik süresince, ekiplerin birbiriyle ve çevreyle saygılı çalışması, toplu yaşam içinde gerekli disiplin kurallarına uyması esastır. Herhangi bir şekilde bu kurallara uymayan ve disiplini bozan katılımcılar diskalifiye edilecektir.

8.Katılımcılar, jüri üyelerinin her birinin bağımsız olduğu ve kararlarının etkilenemeyeceği konusunda bilgilendirilmiş ve bu konuyu açıkça kabul etmişlerdir. Katılımcılar, jürinin oluşumuna, karar sürecine veya jüri tarafından alınan karara itiraz etmeyeceklerini etkinliğe katılmaları aracılığıyla açıkça kabul ederler.

9.Her bir katılımcı,  Startup Camp’de yer almak amacıyla web sitesi üzerinden gerekli kişisel verilerini (ad, soyad, cep telefonu numarası, özgeçmiş, e-posta adresi vs.) sağlamayı KVKK kapsamında açıkça kabul eder ve onaylar. Kişisel veriler 7-8-9 Nisan 2023 tarihinde yapılacak Start Up Camp Etkinliği katılımcılarının belirlenmesi ve etkinliğin amacına uygun olarak düzenlenmesi amaçlı olarak işlenecektir. Etkinlik çerçevesinde isim, soyisim, cep telefonu numarası, e-posta adresi, özgeçmiş gibi bilgiler öğrencilerden toplanacaktır. Kişisel veriler, sosyal medya, web siteleri üzerinden yapılan dijital başvurular, çağrı merkezleri aracılığıyla yapılan sözlü başvurular, web siteleri üzerindeki gezinme hareketleri ve Anabilimin iletişime geçtiği diğer kanallar aracılığıyla toplanıp saklanacaktır. Toplanan kişisel verileriniz, Etkinliğin tamamlanmasının ardından 6698 sayılı Kanun uyarınca Etkinlik amaçlarının gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla saklanabilecek ve yasaya uygun olarak aktarılabilecektir. İşbu Formun onaylanması ile katılımcılar kişisel verilerinin 6698 sayılı Kanun uyarınca toplanmasına, işlenmesine ve aktarılmasına onay vermiş olurlar. 

10.Her bir katılımcı, organizasyonun; adını, soyadını, projesinin tanımını, ticari reklam ve yurtiçi ve yurtdışı basın toplanışı ve diğer kamuoyu iletişimleri amacıyla organizasyona ait web sitesi dahil ancak sınırlı olmaksızın her türlü mecrada kullanılmasına müsaade eder ve organizasyona bu konuda yetki verir. Bu yetkiye etkinlik sırasında alınan fotoğraf, video ve/veya ses kayıtlarının, her türlü ortamda, formatta ve her türlü yöntemle üretilmesi, kopyalaması ve dağıtması da dahildir.

11.Katılımcılar, projelerinin parçası olarak açık kaynak lisansları veya benzerleri çerçevesinde içerikleri kullanırlarsa bu kullanım ve lisanslara uyma konusundaki sorumluluk kendilerine aittir. Her bir katılımcı, yukarıda belirtilen garantilerin yanlışlığından ve/veya ihlalinden tek başına sorumlu olmayı kabul eder.

12.Startup Camp etik ve adil bir etkinliktir. Katılımcılar, bu ilkeye saygı göstermeyi taahhüt eder ve diğer takımların çalışmalarını engelleyecek herhangi bir faaliyetin yasak olduğunu açıkça kabul ederler. Organizasyon, bu ilkelere uymayan ekibi veya katılımcıyı etkinlikten diskalifiye edebilir. Organizasyon etkinlik süresince hile yapan, rahatsızlık veren veya bu faaliyetlerde bulunma girişiminde bulunan bir katılımcı ve/veya bir ekibe karşı işlem yapma hakkını saklı tutar.

13.Startup Camp Anabilim Eğitim Kurumları; kayıt, katılım ve iştirak, katılımcılar tarafından kuralların kayıtsız şartsız tam kabulünü ifade eder. Kurallar ve koşullar web sitesi üzerinden etkinliğin sonuna kadar (9 Nisan 2023) yayımlanacaktır.