Startup Weekend Nedir?

Anabilim Öğrenci Birliği’nin koordinatörlüğünde düzenlenecek olan, dünyanın önde gelen girişimcilik yarışması Startup Weekend’de katılımcılar, üç gün boyunca, oluşturdukları takımlarıyla birlikte, içlerindeki girişimciyi ortaya çıkararak fikirlerini hayata geçirecekler. 

Girişimcilikteki fırsatları görmek ve bu konuda hızlandırılmış bir simülasyonla iş fikrinin temellerini atmak isteyen herkese açık olan etkinlikte katılımcılar, iş modeli yaratma, etkili sunum hazırlama, tasarım, yazılım gibi konularda uzmanlardan birebir mentorluk alacak ve bu eğitimlerle fikirlerini gerçeğe dönüştürme imkânı bulacak. 

Diğer girişimci adaylarıyla eğlenceli bir ortamda tanışma fırsatı da yakalayacak olan katılımcılar, Startup Weekend’in ilk gününde, fikirlerini sunacak. Ardından, seçilecek maksimum 10 fikir için, beşer kişilik takımlar oluşturulacak. Sonraki 2 gün boyunca takımlar, mentorların destekleriyle çalışmalarını yürütecek. 

Tüm girişimcilik yarışmaları gibi, “Startup Weekend”lerde de en büyük ödül, bu yoğunlaştırılmış program ile kazanılan bilgi, iş fikrini test etme ve ekip çalışması deneyiminin, gelecekte kurulacak girişimler için hazırladığı alt yapıdır. 

Anabilim Eğitim Kurumları organizasyonu ile gerçekleşen bu yarışmada, Jüri önünde sunumlarını yapmalarının ardından kazanan birinci ekibe ödül verilecektir. Katılımcılara katılım sertifikalarının verilmesiyle sona erecek olan etkinliğin bitiminde katılımcılar, global çapta bir startup ailesinin de parçası haline gelmiş olacaktır.

 

Kolaylaştırıcılar

Patrick Bosteels
Neşen Yücel

Mentörler

Daha sonra açıklanacaktır.

Jüri Üyeleri

Daha sonra açıklanacaktır.

Kurallar

1.Etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Etkinliğe ait link, 13 Mart 2021 tarihinde onaylanan tüm katılımcılara ulaştırılacaktır.

2.Startup Weekend boyunca yarışma sadece takımlar düzeyinde olacaktır. Her katılımcı etkinlikte görev almak için sadece tek bir başvuru yapabilir ve sadece bir takımda yer alabilir. Takımlar en az 3, en fazla 5 katılımcıdan oluşabilir. Aynı takımdan tüm katılımcıların ayrı ayrı kayıt yaptırması gereklidir.

3.Katılımcılar, kendileriyle ilgili tam ve doğru bilgi vermekle yükümlüdürler. Yanlış veya eksik katılımcı kayıt bilgileri, organizasyon ekibi tarafından başvuru iptali ve kazanılacak ödülün iptaline sebep olabilir. Öğrenci katılımcı kontenjanı 55’dir, başvuru sayısının kontenjanı aşması durumunda ön eleme yapılacaktır.  Startup Weekend’e katılabilmek için organizasyon ekibi tarafından başvurunun ön eleme sonrası onaylanması ve kabul edilmesi gerekir.

4.Etkinlik için son başvuru tarihi 9 Mart 2021 Salı günü saat 16.00’dır.

5.Etkinlik sırasında katılımcılar, kendi ekipmanlarını (özellikle bilgisayar, uzatma kablo, çoklu güç çıkışı vs.) ve hazır tutmalıdır.  Her öğrencinin etkinlik için kullanacağı bilgisayarında Microsoft Office ve photoshop programının yüklü olması beklenmektedir.

6.Katılımcılar, yarıştıkları projenin; özgün, özellikle kendisi tarafından ve Startup Weekend etkinliği sırasında yaratıldığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Takımlar, projelerin telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarına sahiptirler.

7.Etkinlik süresince, ekiplerin birbiriyle ve çevreyle saygılı çalışması, toplu yaşam içinde gerekli disiplin kurallarına uyması esastır. Herhangi bir şekilde bu kurallara uymayan ve disiplini bozan katılımcılar diskalifiye edilecektir.

8.Katılımcılar, jüri üyelerinin her birinin bağımsız olduğu ve kararlarının etkilenemeyeceği konusunda bilgilendirilmiş ve bu konuyu açıkça kabul etmişlerdir. Katılımcılar, jürinin oluşumuna, karar sürecine veya jüri tarafından alınan karara itiraz etmeyeceklerini etkinliğe katılmaları aracılığıyla açıkça kabul ederler.

9.Her bir katılımcı,  Startup Weekend’de yer almak amacıyla web sitesi üzerinden gerekli kişisel verilerini (ad, soyad, cep telefonu numarası, özgeçmiş, e-posta adresi vs.) sağlamayı KVKK kapsamında açıkça kabul eder ve onaylar. Kişisel veriler 15-21 Mart 2021 tarihinde yapılacak Start Up Weekend Etkinliği katılımcılarının belirlenmesi ve etkinliğin amacına uygun olarak düzenlenmesi amaçlı olarak işlenecektir. Etkinlik çerçevesinde isim, soyisim, cep telefonu numarası, e-posta adresi, özgeçmiş gibi bilgiler öğrencilerden toplanacaktır. Kişisel veriler, sosyal medya, web siteleri üzerinden yapılan dijital başvurular, çağrı merkezleri aracılığıyla yapılan sözlü başvurular, web siteleri üzerindeki gezinme hareketleri ve Anabilimin iletişime geçtiği diğer kanallar aracılığıyla toplanıp saklanacaktır. Toplanan kişisel verileriniz, Etkinliğin tamamlanmasının ardından 6698 sayılı Kanun uyarınca Etkinlik amaçlarının gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla saklanabilecek ve yasaya uygun olarak aktarılabilecektir. İşbu Formun onaylanması ile katılımcılar kişisel verilerinin 6698 sayılı Kanun uyarınca toplanmasına, işlenmesine ve aktarılmasına onay vermiş olurlar. 

10.Her bir katılımcı, organizasyonun; adını, soyadını, projesinin tanımını, ticari reklam ve yurtiçi ve yurtdışı basın toplanışı ve diğer kamuoyu iletişimleri amacıyla organizasyona ait web sitesi dahil ancak sınırlı olmaksızın her türlü mecrada kullanılmasına müsaade eder ve organizasyona bu konuda yetki verir. Bu yetkiye etkinlik sırasında alınan fotoğraf, video ve/veya ses kayıtlarının, her türlü ortamda, formatta ve her türlü yöntemle üretilmesi, kopyalaması ve dağıtması da dahildir.

11.Katılımcılar, projelerinin parçası olarak açık kaynak lisansları veya benzerleri çerçevesinde içerikleri kullanırlarsa bu kullanım ve lisanslara uyma konusundaki sorumluluk kendilerine aittir. Her bir katılımcı, yukarıda belirtilen garantilerin yanlışlığından ve/veya ihlalinden tek başına sorumlu olmayı kabul eder.

12.Startup Weekend etik ve adil bir etkinliktir. Katılımcılar, bu ilkeye saygı göstermeyi taahhüt eder ve diğer takımların çalışmalarını engelleyecek herhangi bir faaliyetin yasak olduğunu açıkça kabul ederler. Organizasyon, bu ilkelere uymayan ekibi veya katılımcıyı etkinlikten diskalifiye edebilir. Organizasyon etkinlik süresince hile yapan, rahatsızlık veren veya bu faaliyetlerde bulunma girişiminde bulunan bir katılımcı ve/veya bir ekibe karşı işlem yapma hakkını saklı tutar.

13.Startup Weekend Anabilim Eğitim Kurumları; kayıt, katılım ve iştirak, katılımcılar tarafından kuralların kayıtsız şartsız tam kabulünü ifade eder. Kurallar ve koşullar web sitesi üzerinden etkinliğin sonuna kadar (21 Mart 2021) yayımlanacaktır.